20 Mayis 2018 |

BIST100
DOLAR
EURO
ALTIN
GBP

Hıdırellez nedir? 2017 Ne zaman ve nasıl kutlanır?

2017 yılı itibariyle Hıdırellez ne zaman kutlanacak sorusu merakla araştırılmaya devam ediyor. Baharın gelişini simgeleyen, inanışa göre zorluklarda yardımcı olan Hızır aleyhisselamın İlyas Peygamber ile buluştuğu gün olan hıdırıllez her sene çeşitli etkinlikler ile kutlanıyor. Hıdırellez nedir? Bu sene hıdırıllez ne zaman kutlanacak? Türk-İslam geleneklerine göre  kutlanacak ve bu gelenekler yörelere göre farklılık gösterecek. Mevsimlik bayramlardan biri olan bu günde en yaygın olan geleneklerden biri de, dileklerin kabul olması için gül ağacının dibine notlar bırakılması veya şekiller çizilmesi olacak. Peki Hıdırellez etkinlikleri neler? Hıdırellez de neler yapılır? İşte tüm merak edilen soruların yanıtı.

HIDIRELLEZ NE ZAMAN KUTLANACAK?

Hıdırellez günü, Gregoryen takvimi (Miladi takvimi)ne göre 6 Mayıs, eskiden kullanılan Rumi takvim olarak da bilinen Jülyen takvimine göre 23 Nisan günü olmaktadır.

6 Mayıs’tan başlayıp 4 Kasım’a kadar olan süre Hızır Günleri adıyla yaz mevsimini, 8 Kasım’dan 5 Mayıs’a kadar olan süre ise Kasım Günleri adıyla kış mevsimini oluşturmaktadır. 

Bu yüzden 5 Mayıs günü gecesi kış mevsiminin bitip sıcak yaz günlerinin başladığı anlamına gelmektedir.

HIDIRELLEZ’DE NASIL DİLEK DİLENİR?

5 Mayıs akşam ezanı ile gül dallarına paralar asılır.(Eskiden kese içine para dikilip gül dibine gömülürmüş.) ya da açık cüzdan bırakılır. Böylelikle bolluk ve berekete ulaşmak, varlıklı kişiler olmak düşlenir. Asılan paralar ya da cüzdanlar 6 Mayıs sabah erkenden geri toplanır. Evdeki her kişi için yedi fasulye ya da yedi nohut ekilir, gelebilecek kötülüklerin bunlara gelmesi dilenir.

HIDIRELLEZ BAYRAMININ KÖKENİ

Hızır ve Hıdırellezin inancının kaynağı ile ilgili olarak farklı teoriler mevcuttur. Kimilerine göre bu inancı Orta Asya, Ortadoğu ile Anadolu kültürlerine aittir. Kimilerine göre de İslamiyet öncesi Orta Asya Türk kültür ve inançları ile ilintilidir.

Aslında Hıdırellez Bayramı’nı ve Hızır inanınışı tek bir kültüre bağlamak mümkün değildir. İlk çağlardan itibaren Mezopotamya, Anadolu, İran,Osmanlı itibâriyle Balkanlar ve hatta bütün Doğu Akdeniz ülkelerinde bahar ya da yazın gelişiyle belli başlı sevinç kutlamaları yapılmaktadır.

HIDIRELLEZ’DE NEDEN ATEŞTEN ATLANIR?

Hıdırellez gecesi en çok yapılan etkinliklerden biri ateşten atlamadır. Bunun sebebi de ateşten atlanıldığında hastalıklardan korunulacağına inanılmasıdır. Hıdırellez’in en yaygın ritüelü budur ve ateşten atlamanın nazardan ve hastalıktan koruduğuna inanılır. 

Kategorisine Son Eklenen Haberler

Son Dakika Haberleri

Tümü

Video Galeri

Tümü